وزیر امور خارجه :ظرات کلینتون، فریبکاری نوین است

:

خبرگزاری موج -
منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران، اظهارات هیلاری کلینتون درباره جمهوری اسلامی را فریبکاری نوین خواند.

به گزارش موج به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، منوچهر متکی در واکنش به اظهارات هیلاری کلینتون که جمهوری اسلامی ایران را به دیکتاتوری نظامی تشبیه نموده است، گفت: ما از اینکه وزیر امور خارجه آمریکا دچار شخصیت مجازی و غیرواقعی شده و سعی می‏کند حقایق مواضع خود و دولت آمریکا را با یک سری واژه‏ها و الفاظ تصنعی پنهان نماید و افکار عمومی منطقه را به سمت موضوعات غیرواقعی و نادرست سوق دهد، متاسفیم.
وی اضافه کرد: اینگونه شیوه ها را یک فریبکاری نوین قلمداد می کنیم، هر چند ماهیت آن برای نخبگان، مردم آگاه و مقامات متعهد منطقه کاملا واضح و بی‏اثر است.
وزیر امورخارجه ایران با تشریح حقیقت مواضع دولتمردان آمریکا و طرح سوالات منطقی درخصوص دیکتاتوری های نظامی آمریکا در منطقه اظهار داشت: آیا کشتن یک میلیون نفر در عراق که بیشتر آنان را مردم بی‏گناه شامل سالمندان و کودکان تشکیل می دادند، دیکتاتوری نظامی است یا تعامل سازنده با مردم عراق از طریق پذیرایی ده ها هزار مهاجر عراقی یا حمایت از دولت این کشور برای استقرار امنیت و حاکمیت مبتنی بر اراده خویش؟
وی ادامه داد: آیا حمله به مراسم عروسی و مردم بی گناه افغانستان که خانه و کاشانه آنها به طور ناگهانی تخریب می‏شود مصداق واقعی دیکتاتوری نظامی است یا پذیرایی از 3 میلیون مردم افغانستان و تحمل آثار و عوارض ناشی از این پذیرایی ها دیکتاتوری نظامی است.
متکی با اشاره به ناکامی های متوالی راهبرد دولت آمریکا در لبنان، غزه و افغانستان که بخشی از آثار آن در انتخابات اخیر ایالتی سنا نمودار شد، اظهار داشت: متاسفانه راهبردهای ناموفق دولتمردان این کشور در تعامل با مسائل لبنان، غزه، افغانستان، بحران اقتصادی داخلی آمریکا و ناکارآمدی سیاست های فعلی، مقامات آمریکا را بر آن داشته تا با بحران آفرینی خارجی برای دیگر کشورهای دموکراتیک و مستقل در قالب جنگ نرم، چهره دیگر سیاست های فریبکارانه خویش را به نمایش بگذارد. آنها در این راستا با مداخله نابجا و صرف هزینه های آشکار مالی و دخالت‏های فاحش در امور داخلی، پیشرفت های علمی و تکنولوژیک و استقلال این کشورها را مورد هدف قرار می دهند.
متکی گفت: خوشبختانه مردم بزرگ ایران با حضور میلیونی در 22 بهمن، اراده خود را در حمایت از اصول بنیادین انقلاب اسلامی ایران یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان اثبات نمودند و در حقیقت با این نمایش، اراده و حضور گسترده سیاست های دیکتاتوری نظامی در عرصه بین الملل را که در صدد بودند با شعارها و لفاظی‏های ظاهر فریب، همان سیاست های خودکامه دولت های سابق آمریکا را با رنگ و لعابی جدید تزئین نمایند را رونمایی ساختند.
وزیر امورخارجه ایران در ادامه این گفت و گو ضمن تبیین طرح های شکست خورده آمریکا در خاورمیانه افزود: پروژه های رنگارنگ صلح آمریکا در قالب طرح های مادرید، اسلو و آناپولیس و طرح میچل همگی فاقد جوهر و معنای حقیقی برای دردها و درمان‏های ناشی از ظلم و اشغالگری و رویکردهای رژیم صهیونیستی بوده است.
وی تاکید کرد : تمامی این موارد، نشانگر این واقعیت است که آمریکا برای چاره اندیشی درباره مسائل خاورمیانه دچار رویکرد غلط و دور باطل در استمرار رویه های اشتباه خود شده و عملا با نادیده انگاشتن واقعیت‏های منطقه، اسیر نوعی دیکتاتوری نظامی و ترویج و تطبیق رویکردهای نظامی گرایانه سابق و دامن زدن به تشنج و بی ثباتی در منطقه است.
متکی با تشریح راهکارهای منطقی گفت: ما توصیه می کنیم خانم کلینتون و دولتمردان آمریکا به حق و حقیقت‏بینی روی آورده و چشمان خود را برای یکبار هم شده بر روی واقعیت های منطقه بگشایند و زمام اراده و سرنوشت ملتها و کشورهای منطقه را به خودشان واگذار کنند.
وی در پایان گفت : آمریکایی‏ها باید حقوق کشورهای منطقه را برای توسعه و رفاه و برخورداری از نوآوری‏های جدید به منظور زندگی بهتر و هم زیستی مسالمت آمیز بدون بغض و عداوت به رسمیت بشناسند، ضمن اینکه ما بر این باوریم که این کشورها نیز هرگز فریب سیاست‏های نخ‏نمای آمریکا را نخواهند خورد.

/ 0 نظر / 2 بازدید