زهرا رهنورد بیانیه صادر کرد

     همسر میرحسین موسوی به پیروی از همسرش دست به قلم شد و در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی زن، از آنچه "قوانین من‌درآوردی مجلس " نامیده، انتقاد کرده است.
 زهرا رهنورد در این بیانیه با کنار هم قرار دادن شخصیت‌های بزرگ مذهبی و شخصیت‌های افسانه‌ای، برخی زنان قصه ها را به عنوان الگو معرفی کرده است: "تاریخ مذهبی و اسلامی و تاریخ ملی ما سرشار از روزهای بزرگی چون تولد حضرت زهرا( س ) و پیام آوری زینب( س) است و همچنین سرشار از شخصیت های بزرگ ایران باستان چون آذر میدخت ها و ایران دخت ها و زنان ایثارگر شاهنامه ای و اسطوره ای چون آناهیتا و تهمینه و رودابه و گردآفرید است ". 

خانم رهنورد در ادامه این بیانیه مدعی شده است که در ایران، "رفتارهای تبعیض خواهانه و ضد زن " وجود دارد. او "فرهنگ حاکم و قوانین من‌درآوردی مجلس " را علت این امر دانسته است. 

وی که از سوی مجله آمریکایی "فارین پالیسی " به عنوان "سومین روشنفکر سال " انتخاب شد، برخی احکام دین اسلام را "ظلم و بی‌عدالتی " در حق زنان خوانده و نوشته است: "در آستانه هزاره سوم میلادی، دنیای ماهواره و دیجیتالیسم و قدرت رسانه ها، همچنان متحجرانه به زنان می نگرند. در این دنیای مدرن و پیچیده فهرست شگفت انگیزی پیش روی ماست، مالامال از ظلم و تبعیض و بی عدالتی به بهانه حمایت از خانواده، قانون چند همسری مطرح می شود ". 

وی همچنین گفته است که دنیای فعلی، "دنیای فردیت‌ها است ".

اتهام به رسانه ملی

خانم رهنورد در ادامه این بیانیه از رسانه ملی هم انتقاد کرده و نوشته است: "به رسانه ملی بیاموزید از ارائه الگوی رفتاری زن سلیطه بد اخلاق، زن مطیع، زن سلطه‌طلب دست بردارد ". البته او اشاره نکرده است که منظورش کدام زنان است. 

همسر آقای موسوی، از حکم اسلامی دیه هم انتقاد کرده و با "واپسگریانه " خواندن این حکم، گفته است: "در قوانین واپس‌گرا زن به عنوان جنس دست چندم تلقی شده، در کدام قلمرو است که تبعیض وبی عدالتی در قوانین ما لحاظ نشده...دیه نامساوی زن و مرد، قوانین تبعیض آمیز مربوط به طلاق و تابعیت و غیره ". 

خانم رهنورد در پایان این بیانیه، زنانی که به جرم شرکت در اغتشاشات بعد از انتخابات دستگیر شده‌اند را افرادی خواند که تمام خواسته‌های خود را در جنبش موسوم به سبز یافته‌اند. 

ماجرای داماد لرستان

خانم رهنورد که از سوی همسرش به عنوان "روشنفکرترین زن ایران " معرفی شده است، پیش از این هم، پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جهموری دهم، با این استدلال که آقای موسوی "فرزند آذربایجان " و "داماد لرستان " است، مدعی تقلب در انتخابات شد. 

او در سخنانی جالب به شبکه انگلیسی "بی‌بی‌سی فارسی " گفت که حتما تقلب شده است زیرا "آذربایجان و ترک زبان‌ها هیچ وقت فرزند خودشان را نمی‌گذارند که به کسی دیگر رای بدهند. یا لرستان که خود من لر هستم و موسوی هم بارها گفته من داماد لرستان هستم. بنابراین اهالی لرستان موسوی را نمی‌گذارند به آقای احمدی نژاد رای بدهند. این دو تا ملاک است و باقی موارد هم شبیه همین است ".
اقدام خانم رهنورد در پایین آوردن انگیزه‌های انتخاب رئیس جمهور از سطح ملی تا حد انگیزه‌های قومیتی، با تعجب و در عین حال انبساط خاطر مخاطبان همراه شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید