برنده اصلی نظام است

   

سید محمد خاتمی در جلسه ای که اخیرا با گروهی از اصلاح طلبان داشته به بررسی جایگاه اصلاحات در کشور بعد از 22 بهمن امسال پرداخت.

به نقل از یک منبع آگاه، خاتمی در این جلسه به حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن اشاره کرده و در مجموع "نظام" را برنده اصلی این راهپیمایی دانسته است.

وی پیش از این نیز با اشاره به حضور خود در میان مردم در این راهپیمایی، آن را با تعابیری چون: "زدند"، "توهین کردند"، "فحاشی کردند" و "کارهای ناشایست دیگری کردند" توصیف کرده بود.

بنابر این گزارش، رئیس بنیاد باران در ادامه سخنانش در این جلسه سکوت اصلاح‌طلبان در برابر راه‌حل‌های ارائه شده از سوی "خارج نشینان" را اشتباه مهم دوستان خود توصیف کرده و گفته است: "ما نباید در برابر تعیین تکلیف خارجی‌ها سکوت می کردیم".

رئیس دولت اصلاحات در این زمینه به عدم تحرک اخیر جریان سیاسی متبوعش هم اذعان کرده و خواستار خروج از "انفعال" شده است.

خاتمی در بخش پایانی اظهارات خود، از سران جبهه اصلاحات خواسته تا با اتخاذ تصمیات جدید، راه تازه‌ای را انتخاب کنند که در آن هدف‌گذاری های متعادل‌تری انجام شود. او فایده این کار را در آن دانسته که در صورت موافقت نظام با این اهداف "متعادل"، جریان متبوعش می تواند احساس پیروزی کند، و در نتیجه هم روحیه خود را بازسازی خواهند کرد و هم "نظام" را در برابر خود بی‌موضع می‌سازد تا زمینه ادامه حیات سیاسی فراهم شود.

خاتمی اجرای چنین طرحی را یک بازی برد- برد با نظام نامیده و تاکید کرده است که هرچه سریع‌تر باید این بازی را آغاز کنیم.

به نظر می‌رسد این سخنان، مرحله جدیدی از رویکرد تقابلی اصلاح‌طلبان با نظام خواهد بود که در ادامه پروژه "اعتدال‌نمایی" است.

/ 0 نظر / 3 بازدید