جشنواره ملی عفاف و حجاب

خدای را سپاس که توفیقمان داد تا شاهد برگزاری جشنواره ملی عفاف و حجاب باشیم. گستره ای که در آن، اندیشمندان، هنرمندان و صاحبنظران این ملک، با علم آموخته در خدمت و ایمان اندوخته در مکنت، در هیات مفسران فرهنگ ناب اسلامی، کمر همت به تلطیف فضای معنوی جامعه بسته اند. این جشنواره بنا بر ضرورتی که همان دغدغه شریف تمامی متعصبین فرهنگ ناب اسلامی است، بر پایه بکارگیری برآیند و منتج نظرات صیقل یافته نخبگان، هنرمندان و اساتید برجسته حوزه های علمیه و دانشگاههای سراسر کشور شکل گرفته و اجرا می گردد. باشد که به قدر همتمان، جرعه نوش دریای بیکران ارادت به آموزه و سیره علمی و عملی معصومین (علیهما السلام) باشیم. ان شاء ا...

جشنواره ملی عفاف و حجاب با عنوان حدیث حیا، طراحی، برنامه ریزی و اجرا می گردد. حدیث حیا بازخوانی دوباره آموزه ها و سیره های علمی و عملی شرع مبین در حوزه عفاف و حجاب است. حدیث حیا نگاه آسیب شناسانه ای به وضعیت موجود عفاف و حجاب دارد. حدیث حیا واکاوی چرایی ها است. حدیث حیا بر آن است تا راه بنماید و راه بگشاید. حدیث حیا راوی همدلی و همراهی و هم قدمی و هم نفسی است. حدیث حیا ...

مقوله فرهنگ و زیر ساخت هایش ، همواره با نظرات متفاوت ، متضاد و گاه متنافرهمراه بوده است .
جهش تکنولوژیکی دهه های اخیر ، باعث بوجود آمدن دوره ای به نام عصر ارتباطات گشته که از مهمترین شاخصه های شناخت و کار کرد عصر ارتباطات، تبدیل انسان مکانیکی به موجودی ماتریسی است .
اگر در دوره پیشین ، انسان به مثابه ماشینی در خدمت صاحبان صنایع ، جزیی از ابزار تولید محسوب می گردید، در عصر ارتباطات، این موجود مکانیکی با تغییر کاربری به داده پردازی ماتریسی، قابلیت برنامه ریزی شدن را پیدا نموده است، یعنی کاربران فرهنگی با تعاریف شاخصه های ارتباطی ، نهایت استفاده ابزاری و بازاری را از انسان مولود عصر جدید می نمایند. آنچه که مسلم است هدف استعمارگر نوین تغییر پرچین جغرافیایی مرزهای یک ملت نیست، بلکه هدف فتح خاکریزهای فرهنگی ملت مورد تهاجم است در این کشاکش ، تعریف و استحکامات فرهنگی ملت مورد هجوم ، دستخوش تغییرات و دگرگونی هایی می گردد که استعمارگر نوین بازار پرسودای خویش را بر اساس آن دکوربندی خواهد نمود. در این تقابل و آوردگاه چه بسیار مللی که مرعوب این جنگ فرهنگ ستیز گشته، در هیات مردمانی مستاصل ، باب بازار فرهنگ و اقتصاد خویش را بر روی استعمارگران نوین گشوده دیده اند، و صد البته ملتی هم یافت می شود که با تحکیم قالب های سترگ فرهنگی و ساخت ، ارائه و اشاعه فرهنگ مصرفی مورد نیاز جامعه مبتنی بر فرهنگ اصیل خویش، راه بر هر گونه تاراج و شبیخون سد کرده اند.
در این میان تکلیف ما چیست ؟ آنچه مبرهن است اگر می خواهیم وارد کننده نباشیم ، یا باید صادر کنیم یا به اندازه نیاز تولید. در مقوله فرهنگ نیز جز این نیست اولین

گام درک موقعیت معنایی و جایگاهی مولفه های فرهنگ و تفکیک آن از ناسره مشابه در سطح جامعه می باشد . واضح است فرهنگ مصرفی جامعه ایران ، فرهنگی است منتج از برآیند و صیقل خرده فرهنگ های بومی ساکن مناطق خاص جغرافیایی که در نهایت پویایی فرهنگ ملی را رقم زده است . به طوری که فرهنگ ملی از مشترکات تمامی خرده فرهنگهای بومی است . و آنچه که انحصارا در اختیار ایشان قرار دارد ، عرفهایی قومی - منطقه ای است . چه آنکه یک عرف نیز در اثر تداول مصرف، قابلیت تبدیل به یک شاخصه فرهنگی را دارا می باشد .
فرهنگ مصرفی ملت ما ، تلفیق خوش ترکیبی است از آموزه های دینی نو با شاخصه های تمدنی کهن. فرهنگی است که ریشه در وحی دارد و آبشخور از کلام معصوم . این فرهنگ سابقه ای دارد برابر با قدمت تاریخ ، معنایی به زلالی اذان و قامتی به رعنایی مناره. فرهنگی که در آن گرمی صدای موذن .تسخر زنان هرم آفتاب و پاک نهادی مردمانش جلای آئینه است . این فرهنگ مرعوب آسمان پلشت امواج متخاصم بشقاب ها نخواهد شد . صد البته به شرطی و شروطی . به شرط ساختنی نو و مشروط به پرداختنی نوین . به شرط صیقل داشته ها و مشروط به پرداختن اندوخته ها.به شرط تکیه بر اصالت ها، آموزه ها ، سیره ها و مشروط به انطباق کردار و منش با هنجارهای متعارف دین پسندانه، اگر دژخیمان متخاصم نقاب از چهره کریه دین و فرهنگ ستیزشان برافکنده اند ، ما چرا ردای فاخر توکل و توسل را بر قامت خویش موزون نسازیم .اگر زهرآبه های شوکران کردار فرهنگ نامتجانس ، در هیات سیلاب های ویرانگر به سوی تمامی جوامع اسلامی روان گشته اند، ما چرا از نفس قرآن و حدیث معصوم سدی آهنین نسازیم. بر ماست که امروز، چونان میراث داران تمدنی پویا در سایه سار درخت پر ثمر اسلام ، کمر همت نبندیم جز به خدمت ، تا بر چکاد پاسگاه دین ، پاسداران فرهنگ اسلامی باشیم .
و این مهم جز با بازنگری صحیح آموزه ها ، انطباق داشته ها با وضعیت روز ، آسیب شناسی موضوعی، احصاء شاخصه های موثر و رائه راهکارهای مناسب و متناسب امکان پذیر نمی باشد .

از این روی جشنواره ملی عفاف و حجاب با عنوان حدیث حیا، طراحی، برنامه ریزی و اجرا می گردد. حدیث حیا بازخوانی دوباره آموزه ها و سیره های علمی و عملی شرع مبین در حوزه عفاف و حجاب است. حدیث حیا نگاه آسیب شناسانه ای به وضعیت موجود عفاف و حجاب دارد. حدیث حیا واکاوی چرایی ها است. حدیث حیا بر آن است تا راه بنماید و راه بگشاید. حدیث حیا راوی همدلی و همراهی و هم قدمی و هم نفسی است. حدیث حیا ...

- ارکان

جهت هدایت و ایجاد انسجام در امور ستادی و اجرایی جشنواره، شورای سیاست گذاری، دبیر، کمیته علمی، دبیرخانه و ستاد اجرایی از ارکان جشنواره به حساب می آیند.

الف: شورای سیاست گذاری
این شورا مرکب از نمایندگان تام الاختیار دستگاههای ذیل می باشد :

1- وزارت کشور
2- سازمان صدا و سیما
3- شورای فرهنگی دفتر مقام معظم رهبری
4- نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
5- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
6- وزارت آموزش و پرورش
7- شورای سیاست گذاری ائمه جمعه
8- سازمان تبلیغات اسلامی
9- نیروی انتظامی
10- شورای فرهنگ عمومی
11- جهاد دانشگاهی
12- بسیج جامعه خواهران کشور
13- فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی
14- مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری
15- شورای فرهنگی اجتماعی زنان
16- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وظایف شورای سیاست گذاری

1- تدوین سیاست های کلان و اخذ تصمیمات محوری
2- تصویب آیین نامه ها و دستورالعمل ها
3- نظارت بر روند جشنواره
4- تصویب و تامین بودجه
5- پشتیبانی عوامل اجرایی از طریق نهاد های ذیربط
6- ایجاد هماهنگی میان نهادها و سازمان های ذیربط با دبیرخانه اجرایی

تبصره 1 : معاون محترم امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور وظیفه ریاست شورای سیاست گذاری جشنواره را بر عهده دارند.
تبصره 2: رییس مرکز اجتماعی وزارت کشور وظیفه دبیری جشنواره را بر عهده دارند.
تبصره 3: در صورت ضرورت با تایید ریاست شورا از نماینده تام الاختیار سایر دستگاهها و نهادها دعوت به عمل خواهد آمد..

ب – دبیر
دبیر جشنواره وظیفه اجرای مصوبات شورای سیاست گذاری و نظارت بر روند برگزاری جشنواره را بر عهده دارد.
دبیر جشنواره وظیفه راه اندازی دبیرخانه، معرفی اعضای پیشنهادی کمیته علمی به شورای سیاست گذاری و تشکیل ستاد اجرایی را بر عهده دارد.

ج – دبیرخانه
وظیفه ثبت مراسلات و مکاتبات و آثار ارسالی به جشنواره را بر عهده دارد. تمامی آئین نامه ها ، دستورالعمل ها، احکام ، ابلاغیات و مکاتبات از طریق دبیرخانه جشنواره تهیه و ارسال می گردد. ثبت و ابلاغ تمامی نامه های ارسالی به جشنواره بر عهده دبیرخانه ستاد می باشد . تمامی آثار ارسالی در دبیرخانه ثبت و به کمیته های مربوطه تخویل داده خواهد شد.

د- کمیته علمی
وظیفه این کمیته ایجاد کارگروههای تخصصی بخش علمی جشنواره، احصاء و جمع آوری آثاری که توسط فراخوان به دبیر خانه جشنواره ارسال نگردیده اند، تشکیل هیات های داوری آثار علمی، تصحیح متون کتب جشنواره، نظارت بر روند محتوایی جشنواره و ... می باشد. اعضای این کمیته توسط دبیر به شورای سیاست گذاری معرفی می شوند.

ه – کمیته هنری
وظیفه این کمیته ایجاد کارگروههای تخصصی بخش های هنری و ادبی جشنواره، احصاء و جمع آوری آثاری که توسط فراخوان به دبیر خانه جشنواره ارسال نگردیده اند، تشکیل هیات های داوری آثار هنری و ادبی، استخراج محتوای کتب هنری جشنواره، نظارت بر روند هنری جشنواره و ... می باشد. اعضای این کمیته توسط دبیر به شورای سیاست گذاری معرفی می شوند.

و – ستاد اجرایی

این ستاد زیر نظر دبیر وظیفه اجراییات جشنواره را بر عهده دارد.

ساختار این ستاد بدین گونه تعریف می گردد:

1- مدیر اجرایی
پیگیری و اجرایی نمودن تمامی آئین نامه ها ، دستورالعمل ها و تصمیم گیریهای ستاد بر عهده مدیر اجرایی ستاد می باشد . تشکیل کمیته ها و واحدها ، نظارت بر کار کمیته ها و واحدها ، ایجاد هماهنگی ، بین کمیته ها و واحدها از وظایف مدیر اجرایی ( با همکاری و نظر دبیر) ستاد می باشد . برگزاری جلسات منظم ، ارائه گزارش به دبیر و اجرای تصمیمات شورای سیاست گذاری بر عهده مدیر اجرایی می باشد .

2- واحد تبلیغات و انتشارات

تهیه و تولید تمامی اقلام تبلیغاتی و انتشاراتی ستاد ، اعم از CD ، بروشور ، کتاب ، بنر و ... بر عهده کمیته تبلیغات و انتشارات جشنواره می باشد . تهیه و تامین محتوای ، صفحه آرایی ، صفحه بندی ، گرافیک و ... اقلام انتشاراتی بر عهده کمیته تبلیغاتی و انتشارات می باشد .

3- واحد اجرایی و پشتیبانی

وظیفه پشتیبانی سخت افزاری و تامین نیازهای ستادی کمیته های ستاد بر عهده کمیته اجرایی و پشتیبانی قرار دارد . اجرای برپایی جشنواره اعم از تمامی هماهنگی های اجرایی و پشتیبانی عوامل بر عهده کمیته اجرایی و پشتیبانی ستاد می باشد.

4- واحد هنری

کمیته هنری وظیفه ساخت تیزر، گزارش تصویری، عکاسی، دکور بندی، کنداکتور و کارگردانی مراسم پایانی، نویسندگی متون جشنواره و ... را زیر نظر مدیر اجرایی بر عهده دارد.

5- واحد روابط عمومی

کمیته روابط عمومی وظیفه اطلاع رسانی تمامی امور جشنواره به عموم و شرکت کنندگان برگزاری کنفراس های خبری و میزگردهای مطبوعاتی، انجام تمامی امور مربوط به مدعوین ویژه اعم از اطلاع رسانی، دعوت و ... را برعهده دارد.

/ 0 نظر / 2 بازدید