کاهش 11درصدی مصرف برق با هدفمندی یارانه ها

مصرف برق در سه روز نخست اجرای هدفمندی یارانه‌ها در حالی حدود 11 درصد در هر شبانه روز کاهش داشت که این کاهش بدون هیچ گونه تغییرات آب و هوایی اتفاق افتاده است.

 

 محمد بهزاد دیشب در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هفت دهک جامعه با رعایت الگوی مصرف زیر چهار هزار تومان اضافه هزینه برق خواهند داشت، گفت: افزایش هزینه برق تا دهک ششم حدود 3600 تومان در هر ماه خواهد بود، ضمن اینکه برای هر خانواده چهار نفره این هزینه به ازای هر نفر 900 تومان است .

بهزاد افزود: دهک هفتم با حدود 10 درصد صرفه جویی فقط حدود 4 هزار تومان اضافه هزینه برق خواهد داشت، همچنین دهکهای بعدی نیز اگر صرفه جویی حدود 20 درصد داشته باشند می توانند به پله های پایین تر برسانند و از مزایای مربوط استفاده کنند.

معاون وزیر نیرو متوسط هر کیلو وات ساعت مصرف در تعرفه تجاری را 1200 ریال اعلام کرد و اظهارداشت: اگر واحدهای تجاری حدود 40 درصد مصرف خود را کاهش دهند، 50 درصد از صورتحساب برق آنها کم می‌شود.

وی با اشاره به تاثیرات اندک افزایش قیمت برق در قیمت تمام شده کالاها اشاره کرد و گفت: افزایش هزینه برق به ازای تولید هر کیلو سیمان 19 ریال و برای تولید یکدستگاه یخچال 500 تومان و برای تولید یک جفت کفش فقط 4 تومان خواهد بود.

بهزاد الگوی مصرف در بخش خانگی در فصل عادی را 200 کیلو وات ساعت در یک ماه اعلام کرد و گفت: میانگین مصرف کشور خیلی بالاتر از میانگین جهانی است.

وی افزود:‌ ما در سال 190 میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می کنیم که می توان 50 میلیارد آن رابدون اینکه در رفاه مردم اشکالی ایجاد کند، صرفه جویی کرد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید