پروژه جدید آمریکا :تقویت خبرسازی و خبر پراکنی علیه ایران

مشاور ارشد وزیر امورخارجه آمریکا ،خبر داد: پروژه جدید آمریکا برای تقویت خبرسازی و خبر پراکنی علیه ایران از اول بهمن ماه علنی خواهد شد مشاور ارشد وزیر امورخارجه آمریکا خبر داد که هیلاری کلینتون ابتکار عمل سیاست فناوری آمریکا را برای تقویت خبرسازی و خبر پراکنی علیه ایران در تاریخ 21 ژانویه (یکم بهمن‌ماه) علنی خواهد کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،"الک راس " مشاور ارشد نوآوری وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز با اشاره به استفاده از اینترنت در ایران اعلام کرد: "هیلاری کلینتون " وزیر خارجه آمریکا هفته آینده سیاست جدید فناوری آمریکا را برای کمک به شهروندان دیگر کشورها برای دسترسی به اینترنت سانسورنشده (بدون فیلتر) مطرح خواهد کرد.
مشاور ارشد کلینتون در ادامه افزود: کلینتون ابتکار عمل سیاست فناوری آمریکا را در تاریخ 21 ژانویه (یکم بهمن‌ماه) علنی خواهد کرد.
بنابراین گزارش، الک راس در این گفت‌وگو جزئیات اندکی از این سیاست جدید مطرح کرد و تنها گفت که این سیاست بر "آزادی اینترنت " متمرکز خواهد شد.
این گزارش افزود: هیلاری کلینتون هفته گذشته با مدیران غول‌های فناوری جهان از جمله "گوگل "، "توییتر "، "مایکروسافت " و "سیسکو سیستمز " دیدار و در خصوص سیاست جدید آمریکا گفت‌وگو کرد. در این نشست "اریک اشمیت " مدیر اجرایی شرکت "گوگل "، "جک دورسی " مدیر شرکت "توییتر "، "کریگ ماندی " مدیر بخش تحقیقات شرکت مایکروسافت و "سو باسترام " معاون اجرایی شرکت سیسکو سیستمز حضور داشتند.
الک راس که همراه با "جیمز اشتاین‌برگ " و "جک لو " معاونان وزیر خارجه آمریکا و همچنین "آن-ماری اسلاتر " مدیر برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در این جلسه حضور داشت، از اشاره به جزئیات این جلسه خودداری کرد.
مشاور نوآوری کلینتون تصریح کرد: چنانچه شما به آزادی اینترنت در کشورهایی از جمله چین، ایران و کوبا، منطقه قفقاز و هرجای دیگر بیاندیشید، متوجه می‌شوید دسترسی جهانی مردم به اینترنتی سانسور نشده فراهم نیست.
وی مدعی شد: سیاست‌های ما در رابطه با آزادی اینترنت تا حدودی واکنشی به این حقیقت است که کشورهایی در سراسر جهان وجود دارند که مانع از دسترسی شهروندانشان به اطلاعات [ مخصوصا در اینترنت] می‌شوند.
مشاور ارشد کلینتون البته اشاره‌ای به فیلتر اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و اطلاعاتی به بهانه انتشار مطالب ضد آمریکایی توسط دولت متبوعش نکرد.
این گزارش اشاره کرد: ایران نیز سرعت و فناوری اینترنت را محدود کرده است و با این اقدام دانلود اطلاعات اینترنتی و حتی سرپیچی از اجرای محدودیت‌های دولتی برای دسترسی به وب‌سایت‌های فیلترشده را نیز دشوار کرده است.
درسال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از طراحی یک فرآیند تولید و انتشار اطلاعات بوسیله گروه‌های مرتبط با دستگاههای امنیتی غربی منتشر شده است که بصورت خزنده در وب‌شایت‌های اجتماعی و اشتراکی به طور گسترده منتشر شده‌اند.
مجله آمریکایی "فارین‌ پالسی " نیز با اشاره به تحولات اخیر در ایران، در گزارش چندی پیش خود به طرح این موضوع پرداخت که چگونه وزارت امورخارجه آمریکا باید به توانمند کردن و تقویت شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در مبارزه‌ای جهانی به بسط اهداف آمریکا بپردازد.
این گزارش اشاره کرد: در طول تحولات اخیر ایران به دنبال انتخابات ریاست‌جمهوری دراین کشور، هزاران حامی مخالفان و همچنین دیگر معترضان از طریق شبکه اجتماعی "توییتر " با یکدیگر در تماس بوده و فعالیت‌های خود را سازماندهی می‌کردند.
این مجله آمریکایی در ادامه افزود: اهمیت این شبکه اجتماعی اینترنتی در حمایت از "جنبش سبز " در ایران آنقدر زیاد بود که وزارت خارجه آمریکا با نمایندگان توییتر تماس گرفته و خواستار به تعویق افتادن خاموشی‌های مربوط به نگهداری از این سایت شد.
مجله فارین پالسی همچنین تاکید کرد: با استفاده از قابلیت‌های ارتباطات نوین و فناوری‌های شبکه‌های اجتماعی می‌توان در قلبها و اذهان مردم جهان نفوذ کرد و همچنین وجهه آمریکا را در خارج از این کشور بهبود بخشید و این همان [الگوی] "کشورداری قرن 21 " است. این [الگو] منعکس‌کننده پیشرفتی مهم در مقایسه با تلاش‌های گذشته آمریکا برای ارتباط با جهان خارج از این کشورهمچون [از طریق راه‌اندازی] شبکه تلویزیونی "صدای آمریکا " و "رادیو آزاد اروپا " است.
این نشریه آمریکایی ادامه داد: استفاده زیرکانه از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی نظیر "توییتر "، "فیس‌بوک " و دیگر سایت‌ها در کنار پیام‌های کوتاه و گسترش استفاده از فناوری تلفن‌های همراه می‌تواند به حمایت از جنبش‌ها[نظیر سبزها] کمک می‌کند.
انتهای پیام/.

/ 0 نظر / 2 بازدید